TÜRKİYE & AZERBAYCAN Dergilerimiz Röportajlar Makaleler Diaspora Sosyal Medya İnfografik Makale Çağrısı Hakkımızda İletişim
Makale Çağrısı | Türkiye Azerbaycan Dergisi

Makale Çağrısı

Türkiye Azerbaycan Dergisi Makale Çağrısı

Türkiye Azerbaycan Dergisi, 2019 yılında yayım hayatına başlayan, iki ayda bir yayımlanan, içeriğinde makale, haber ve röportajların yer aldığı Türkiye ve Azerbaycan’ın pek derin tarihi kardeşliğini geliştirmek, bu anlamda iki devletin geçmiş ve geleceğine ışık tutmak için bilimsel katkı sağlamak ve iki ülke arasındaki gelişmelerin basılı metin olarak arşivlenmesini sağlamak adına çıkarılmaktadır.

Ücretsiz olarak dağıtılan dergimizin temel amacı Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerini yakından takip etmek ve gündemdeki bütün meseleleri dergide bilimsel olarak toplayabilmektir. Dergimizin dili Türkiye Türkçesi’dir. Dergimizin 18. sayısında, yaşadığımız deprem felaketi bağlamında “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dayanışma” genel temamız olacaktır. Bu anlamda iki devlet arasındaki önemli diğer gelişmelere de elbet yer verilecektir.

Gönderilen çalışmalar, hakemler tarafından titizlikle incelenmekle birlikte dergide yayımlanan yazıların tüm sorumluluğu yazara aittir. Çalışmaları yayımlama kararı ise editörlere aittir. 

 

Dergimizde yer alacak olan makale kuralları ve yazarlardan uyması beklenen kurallar aşağıda belirtilmiştir.

1. 4 ile 6 sayfa aralığında ya da 1500- 2400 kelime aralığında olması gerekmektedir. 

2. Chicago Full Note sistemi ile gönderilmelidir. Dipnot ve kaynakçayı kapsayacak şekilde atıf sistemi kullanılmalıdır. 

3. Yazı Boyutu: 12 nk, Yazı Tipi: Times New Roman, iki yana yaslı, 1.5 satır aralığında, ilk satır 1,25 cm olarak gönderilmelidir.

4. Yazar çalışmanın sağ üst kısmına titr, isim ve soy isim, bu kısmın altına ise ilişkisi bulunduğu üniversitenin isim, fakülte ve bölümünü yazmalıdır.

5. Gönderilecek olan e-postada; iletişim bilgileri ve derginin yazara ulaştırılması adına Posta ile gönderilmesinin uygun olan adresinin de yazılması gerekmektedir.

6. Yazarların tüm hakkı gönderildikten sonra Azerbaycan Türkiye Dergisine ait olacaktır. 

7. Yazarın akademik etik kurallara uyması konusunda hassas olmaları beklenmektedir.

8. Son gönderim tarihine itimat edilmesi gerekmektedir.

 

Makale gönderimi için önemli tarihler aşağıdadır.

Makale teslim tarihi: 25 Şubat 2023 

Yayımlanacak makalelerin ilanı: 1 Mart 2023, Saat: 19.00 

Makalenin gönderileceği adres: dergi@turkiyeazerbaycan.com