TÜRKİYE & AZERBAYCAN Dergilerimiz Röportajlar Makaleler Diaspora Sosyal Medya İnfografik Makale Çağrısı Hakkımızda İletişim
Türkiye & Azerbaycan Yatırım Forumu | Türkiye Azerbaycan Dergisi

Türkiye & Azerbaycan Yatırım Forumu

Türkiye & Azerbaycan Yatırım Forumu

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kuvvetli ilişkiler, diplomatik alanda olduğu gibi ticari alanda da kuvvetlenmeye devam etmektedir. Buna örnek olarak Türkiye-Azerbaycan Yatırım Forumu karşımıza çıkmaktadır. Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan Yatırım Forumu, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve ortak ilerlemeyi desteklemek adına önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Türkiye-Azerbaycan Yatırım Forumu

Türkiye-Azerbaycan Yatırım Forumu, Aralık 2023’te Bakü'de gerçekleştirildi. Azerbaycan İhracatın ve Yatırımların Teşviki Ajansı (AZPROMO) ile Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayicileri Birliği (TÜİB) iş birliğinde düzenlenen etkinlik, Bakü'nün modern simgelerinden Haydar Aliyev Merkezi'nde iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birlikleri çerçevesinde gerçekleşti.

Forumun açılışına Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, AZPROMO Direktörü Yusuf Abdullayev ve her iki ülkeden pek çok iş insanı katıldı.

Hedef iki ülke arasındaki ticareti önümüzdeki senelerde iki katına çıkarmak

Forumda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iki ülke arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine değinerek: "Bu yıl 7 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağız. Ülkelerimiz arasında 2021 yılından beri yürürlükte olan tercihli ticaret anlaşması, bir serbest ticaret anlaşması imzalama yolunda önemli bir kilometre taşıdır." dedi.

Türkiye, Azerbaycan’ın dünyada yatırım yaptığı ülkeler arasında 19 milyar dolarlık bir yatırım hacmiyle birinci sırada gelmektedir. Bunun yanında Türkiye’de iş yapan Azerbaycan şirketi sayısı 2.800 olup, Azerbaycan’da da 5.800 Türk firması bulunmaktadır. Bu şirketlerin yatırımlarının 12.5 milyar dolara ulaştığı da veriler arasında yer almaktadır.

Karabağ'ın imar ve ihyasında Türk şirketlerinin de yer aldığı bilinmektedir. Bu ilerlemeler ile bu bölgenin de çok hızlı gelişme sağlaması katılımcıların beklentileri arasındadır. Zengezur Koridoru'nun açılmasıyla, Türkiye ile Nahçıvan üzerinden Azerbaycan'a kara yolu bağlantısı sağlanması ve böylece Türkiye'den Uzak Doğu'ya Azerbaycan üzerinden hızlı taşımacılık hattının, daha işlek olması da beklenmektedir. Bakü’nün stratejik konumu göz önünde bulundurulduğunda, İstanbul’dan Bakü’ye, Bakü’den de Uzak Doğu’ya kadar ulaşabilen rekabetçi bir lojistik ağın kurulacağı aktarılan bilgiler arasındadır.

Türkiye & Azerbaycan Kimya Köprüsü: UP Capital

Foruma katılan farklı sektörlerden şirketlerin yanı sıra, yatırım fonları da bu ilişkinin genişlemesi için iş birliği görüşmelerinde önemli rol oynamıştır. Bu fonlardan biri de İstanbul merkezli UP Capital oldu. 2008 yılında kurulan Avrupa ve Asya’da önemli işlere imza atan bölgenin en önemli yatırım şirketlerinden biri UP Capital, İstanbul merkezli bir özel sermaye yatırım şirketidir. Yatırımları arasında genellikle büyüme aşamasındaki şirketler ve girişimler yer alıyor. UP Capital, yatırım alanlarını genellikle teknoloji, sağlık, e-ticaret ve diğer sektörlerdeki yenilikçi şirketlere odaklanıyor. Özellikle Körfez bölgesinde ve İngiltere’de yaptığı yatırımlarla öne çıkan şirket, Suudi Arabistan’da alüminyum üretimi ve e-mobilite, ABD’de otomotiv yan sanayi, Türkiye’de temiz enerji, su sistemleri, geri dönüşüm, tarım teknolojileri, İngiltere’de gayrimenkul geliştirme projelerine imza atmış olup son dönemde ise teknoloji alanına olanmış durumda. Ayrıca şirketin küresel yatırım ve iş birliği portföyünde Miami merkezli Masterpiece Auto Holding, İstanbul merkezli CET Composite & Epoxy Technologies, Suudi Arabistan merkezli Neba Group, İngiliz Rezypay gibi 11 önemli şirket bulunuyor. Edinilen bilgiye göre şirketin hedefinde Bakü de bulunuyor.

Bakü’de temaslar da bulunan şirketin, kimya sektörüyle ilgili görüşmelere başladığını söyleyen UP Capital Kurucu Ortağı David J. Price’ın verdiği bilgilere göre, şirket Azerbaycan’da yüksek değerli kimya üretim tesislerine yatırım yapmayı planlıyor. Bu hamle ile Türk teknolojik yetkinliklerinin Azerbaycan’ın çeşitlendirme hedefleriyle birlikte uyumlu bir dönüşüm sağlaması hedefler arasındadır. Ayrıca şirketin bölgede birleşik etki yaratma vizyonu ile Azerbaycan'ın çeşitlendirme çabalarını Türk teknolojik yenilikleriyle birleştirmeyi hedefledikleri de çıkarılan sonuçlar arasındaydı. Bu strateji iki ülke açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü Azerbaycan’ın saf büyüme hedefini dijital dönüşüm ve yüksek teknoloji ile birleştirmesinin bir modelini sunmakla beraber endüstriyel gelişiminde de büyük bir adım olması planlanmaktadır. Özetle UP Capital’in Azerbaycan’da kimya sektörüne odaklanmasının, iki ülke arasında altyapı, metal sanayi, ilaç, turizm ile kısıtlanmış ilişkinin de kimyasını değiştireceği söylenebilir.

Değerlendirme

Forum kapsamında Azerbaycan İhracat ve Yatırımı Teşvik Ajansı ile Türkiye ve Azerbaycan İş adamları ve Sanayicileri Kamu Birliği arasında eylem planı da imzalandı. 2024 Eylem Planı'na göre taraflar arasında ticaret ve yatırım hacminin artırılması, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve karşılıklı yatırım fırsatlarının desteklenmesi doğrultusunda ortak projelerin teşvik edilmesi planlandı ve bu forumun her sene düzenlenmesi için mutabakata varıldı. Genel olarak forumun iki ülke arasındaki ticari ilişkileri dijital dönüşüm ve karşılıklı fayda içerisinde geliştirmesi ve hedeflendiği şekilde ticari hacmin geçtiğimiz senelere göre büyük bir ivme ile artması kaçınılmazdır.